والنتینا ترشکووا

والنتینا در سال ۱۹۳۷ در روستای ماسلنیکوو در روسیه به دنیا آمد. در ۱۹۴۵ به مدرسه رفت ولی در ۱۹۵۳ مدرسه را ترک کرد و به تحصیلات خود از راه مکاتبه ادامه داد. در جوانی به پرش با چتر نجات پرداخت و نخستین پرش با چتر را در ۲۲ سالگی انجام داد. ابتدا در کارخانه تایرسازی کار می‌کرد. سپس به کارخانه پارچه‌های صنعتی یاروسلاول منتقل شد. سابقه او در چتربازی باعث شد تا در سال ۱۹۶۱ در گروه فضانوردان روسیه عضو شد و دوره کامل آمادگی برای پرواز در فضاپیماهای نوع «وستوک» را گذراند.

در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ به عنوان اولین زن فضانورد و ششمین فضانورد جهان با سفینه وستوک 6 از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرواز کرد و بعد از دو شبانه‌روز و ۲۲ ساعت و ۵۰ دقیقه به زمین بازگشت.

در اواخر سال ۱۹۶۳ با آندریان نیکولایف، که وی نیز فضانورد بود، ازدواج کرد اما این ازدواج دوامی نداشت. ترشکوا به دریافت نشان‌های بسیاری، از جمله نشان قهرمان اتحاد شوروی، نایل آمده‌است و یکی از حفره‌های کره ماه نیز به نام وی نامگذاری شده‌است.

ترشکووا در امور اجتماعی بطور فعالی شرکت دارد. از سال ۱۹۹۴ وی ریاست مرکز بین‌المللی همکاری‌های علمی و فرهنگی روسیه وابسته به دولت فدراسیون روسیه را بر عهده دارد.

بعد از او زنان دیگری هم به فضا رفتند که چند موردش رو بیان میکنم مانند:

کریستا مک آلیف و باربارا مورگان آمریکایی.کلودی آندره دشه اینگنزده فرانسوی.کالپاناچاولا هندی.انوشه انصاری که ایرانی بود و در پست های قبل در موردش گفته شد.لیویانگ چینی.یی سو یئون که نخستین فضانورد کره ای بود.هلن شارمن بریتانیایی.


*منبع:سایت ویکی پدیا و کتاب کاشفان

/ 0 نظر / 17 بازدید